Top Social

"Psikiyatrlar da halk da kandırılıyor, antidepresanlar bir işe yaramıyor ve çocuklarda kullanımı intihara sürüklüyor"

prozac, paxil, lustral, antidepresan, antidepresan tuzağı, çocuklarda antidepresan, intihar eğilimi, yan etkiler, cankat tolunay,


Antidepresanlar çocukları intihara sürüklüyor

SSRI Grubu bazı antidepresanların çocuklarda intiharı artırdığının araştırmalarca ortaya çıkarılması ve ABD, İngiltere ve AB'ye üye ülkelerde bu grup ilaçların çocuklara yazımının yasaklanması, bazı uzmanlar tarafından Türkiye'de de buna ilişkin önlem alınması gerekliliğine işaret etti. 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cankat Tolunay FDA'da, İngiltere Sağlık Bakanlığı ve Avrupa İlaç Birliği'nin yaptığı son araştırmada ilaçların çocuklarda intiharı arttırdığı sonucunu ortaya koyduğunu bildirdi. Aralarında Prozac, Paxil, Lustral gibi ilaçların da bulunduğu söz konusu antidepresanların bağımlılık yaptığının ortaya çıktığını kaydeden Tolunay, "Bu ilaçların tedavi edici etkisinin sıfıra yakın olduğu tespit edildi. Ayrıca bir çok durumda ise yalancı ilaçtan farkı yok" diye konuştu. ABD, İngiltere ve AB'ye üye ülkelerin bu ilacın 18 yaş altı çocuklarda kullanılmaması için karar aldığını belirten Tolunay, "Bizde de buna ilişkin önlemler alınmalı. Bu ürünler ruhsat almış ama Maliye Bakanlığı bu ilaçların geri ödemesini yapmaz ise otomatik olarak bu ilaçlar yazılmaz. Yani halk ve doktorlar kandırılmaz" diye konuştu.

İLAÇTA 2 MİLYAR DOLARLIK TASARRUF SAĞLANABİLİR

Cankat Tolunay Türkiye'de büyük ilaç israfı bulunduğuna dikkat çekerken, gerçekten ihtiyacı olan vatandaşların ilaç bulamadığını ancak diğer yandan devletin gereksiz ilaçlara trilyonlar ödediğini kaydetti. Türkiye'de yılda 300 milyon reçete yazıldığını, doktorların ciddi şekilde eğitilmesi halinde reçete başına 3 dolar tassarruf edileceğini söyleyen Tolunay, "Bunun anlamı 900 milyon dolar tasarruf demek. 1,5 milyar dolar da ilaç olmayan ilaçlara ödenen para hesap edildiğinde bu 2 milyar doları aşıyor, yani devlet bu işi ciddi tutarsa 2.5 milyar doların üzerinde ilaçta tasarruf sağlanır" diye konuştu.

"BAZI BİLİMADAMLARI DİPLOMASINI İLAÇ FİRMALARINA KİRALIYOR"

Vioxx ve Celebrex'in yıllardır hastaya zarar verdiğinin bazı zamanlarda dile getirilmesine karşın, bazı firmaların ısrarla bu iki ilacın zararının bulunmadığını söylediğini anımsatan Tolunay, "Sonunda firma kendisi bu ilaçların zararlı olduğunu açıkladı" dedi. Her meslekte olduğu gibi bilim adamlarının içinde de diplomalarını belirli firmalara kiralayanlar bulunduğunu ifade eden Tolunay, "Para aldıkları firma için doktorları ve halkı kandırıyorlar. Tarafsız bilimadamları şimdi yasaklanan bazı ilaçların öldürücü etkisi bulunduğunu dört gündür dile getirdiler. Ancak ne hikmetse zararsız olduğunu söyleyenler nedeniyle bu ilaçlar piyasada satışa sunuldu" diye konuştu.
ilk yorumu sen yap
Yorum Gönder