Top Social

Hamilelikte antidepresan kullanmak otizme sebep oluyor.

psikiyatri, antidepresan, antidepresan tuzağı, hamilelikte antidepresan, çocuklarda antidepresan, otizm, psikiyatrinin karanlık yüzü, psikiyatri bilim mi, serotonin,


Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, hamilelik döneminde alınan antidepresan ilaçlar, çocukların otistik olma riskini iki katına çıkarıyor.

Kanadalı bilim adamlarının 145 bin 500 hamile kadın üzerinde gerçekleştirdiği yeni bir araştırma hamilelik sırasında antidepresan kullanan anne adaylarının otistik bir çocuk sahibi olma riskinin iki katına çıktığını gösterdi. 

Montreal Üniversitesi’nden uzmanlar, annesi hamilelik sırasında antidepresan kullanan her 82 çocuktan birinin otizm hastası olduğunu belirtti. Bu oranın antidepresan kullanmayan kadınlar arasında ise %87 daha az olduğu açıklandı.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Profesör Bérard, beyindeki serotonin seviyesini artıran antidepresanların rahimdeki bebeğin gelişimini etkilediğini düşündüklerini söyledi. Daily Mail’e konuşan araştırmacı “Rahimdeki fetüsün beyninin geliştiği dönemde kullanılan antidepresanların otizm riskini artırıyor olması biyolojik açıdan mümkün. Çünkü serotonin doğum öncesinde de sonrasında da gelişim süreçlerinde etki yapıyor.” dedi. 


1998-2009 yılları arasında Quebec’te yaşanan tüm hamilelikleri inceleyen araştırmada elde edilen bulgular JAMA Pediatrics isimli akademik dergide yayınlandı.
ilk yorumu sen yap
Yorum Gönder